Strach z Boha. Absurdné zamyslenie

Autor: Tibor Javor | 6.4.2012 o 15:10 | (upravené 7.4.2012 o 9:25) Karma článku: 8,98 | Prečítané:  2467x

Preniká do najhlbších vrstiev osobnosti človeka. Je to až animálny pocit ohrozenia, pocit bezmocnosti pred absolútnou mocou ktorá podľa svojej vôle môže život dať aj vziať. Je to úzkosť z ľudskej malosti naleptávajúca až na hranicu zúfalstva.

Hovoríme mu „Pane zmiluj sa", akoby sme boli figúrkami v rukách sadistického vládcu a prosíme ho aby zastavil svoju trestajúcu ruku.Trestajúcu naše prestúpenia Zákona. Zákona, ktorý však nebol daný pre smrť, ale pre život.  Jedným dychom hovoríme „Boh je láska" súčasne žobrajúc o milosť. Absurdné. Načo je taký Boh, ktorý ničí to, čo stvoril? Ktorého treba prosiť o to, čo nám raz dal?Napomina1BLG.JPG

Boha sa báť je prestúpenie toho najdôležitejšieho prikázania: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, ce­lou svojou dušou a celou svojou mysľou!"

V tejto jedinej vete sa však skrýva aj hlboká pravda o jednote mysle, vedomia a podvedomia. Pravda, o ktorej vedia rozprávať mystici aj psychológovia. Pravda, ktorá je kľúčom k životu v súlade nielen s prírodou a jej zákonmi, ale aj so zákonmi transcedentálnymi. Pravda, ktorá je kľúčom k radosti zo života, ktorá nám ako „nová zvesť" ukazuje cestu.

Táto cesta nie je ľahká. Všetko je totiž na nás: „Duch je ochotný, ale telo je slabé..."

 

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor      

http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena klesla podľa úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?