Paradox dobra: Egoizmus

Autor: Tibor Javor | 21.11.2011 o 16:24 | (upravené 21.11.2011 o 16:53) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1435x

Robiť dobro za každú cenu môže byť často krát zlé. A to nielen vo vzťahu ku príjemcovi nášho snaženia, ale vo svojej samej vnútornej podstate aj voči aktérovi takéhoto konania. Snaha o konanie dobra, vedomá snaha motivovaná ráciom, je prejavom egoizmu.

Nie, nehovorím z cesty. Vedomá snaha konania dobra motivovaná racionálnou úvahou môže byť často kontraproduktívna, ba zvrhlá. Najmä, ak je aktérom veriaci človek. A je jedno, či je budhista veriaci v karmu, alebo kresťan, veriaci v spásu duše. Vo svojej podstate totiž racionálne pohnútky konania dobra sú vysoko egoistické.

BankaBlg.jpg

Banka (diptych)

 

Nie, nekameňujte ma. Nezavrhujem činy vychádzajúce z hĺbky srdca, duše, či motivácie podvedomia (nech si to každý nazve ako chce) a nezamieňam ich s egoizmom. Nezavrhujem spontánne podanú ruku padnutému človeku, či rozlomený posledný krajec kdesi pod vrcholom. Prieči sa mi však dobro konané s chladným kalkulom. Nech by bolo motivované akokoľvek. Snahou o „spásu" vlastej duše, alebo iniciované úmyslom „vylepšiť" si karmu, či, a to je ešte horšie, s vidinou „protislužby".

Nech mi kresťania odpustia, ale v tejto komunite vidno najčastejšie falošne motivovanú snahu o konanie dobra. Priznajme si, naše vnútorné pohnútky sú často vedome spojené s rôznymi prikázaniami lásky, ktoré berieme ako „dopravné predpisy" na našej vlastnej ceste za „spásou", a ktoré sa nikdy nestali našou najvnútornejšou a nevedomou motiváciou. Ak vedome rozdám celý majetok potrebným a zostanem na ulici iba preto, aby som si vyslúžil „zásluhy" tam „hore", som egoista najťažšieho kalibru. Naopak, ak nevdojak a nevedomky poteším čoby len úsmevom neznámeho, urobil som oveľa viac.

Sú to staré a známe hlboké pravdy. Sú to pravdy, na ktorých sa láme chlieb. Sami sa budeme čudovať, keď raz položíme otázku. „A kedy sme ťa videli hladného...?"

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?