reklama

Paulo Coelho: Alef. Spoveď egoistu

Knižky brazílskeho spisovateľa Paula Coelha mám rád. Mám rád jeho štýl, mám rád námety a viem sa vcítiť do pocitov hľadajúceho. Navyše, až na niektoré výnimky, príbehy jeho kníh vtiahnu čitateľa do deja tak, že knižku zhltne za jednu noc. Nie inak tomu bolo aj pri jeho ostatnej knižke Alef.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Táto knižka sa trocha odlišuje. Nie je to mystická púť do Santiaga de Compostela, ani hľadanie alchymistu a nie je expresívna ako Brida. Je to autobiografická reportáž. Reportáž prebiehajúca v dvoch realitách počas cesty v akomsi prenajatom súkromnom vagóne, kde sa všetko kvasí. Vo vodke i v medziľudských vzťahoch.

Obrázok blogu

Paulo je stále hľadajúcim. Ešte nedospel na koniec svojej cesty, ako aj priznáva nielen vášnivej a tvrdohlavej mladučkej huslistke Hilal, ale hlavne čitateľovi. Skúša nájsť správnu cestu kľučkujúc v zmesi ezoteriky, kresťanstva, šamanizmu a koketuje s okultizmom, či regresiou do minulých životov. So svojím súkromným majstrom objíma stáročné duby a so svojím sprevádzajúcim tlmočníkom medituje počas zápasu Aikido, pričom vo svojich erotických fantáziách prichádza takmer k orgazmu. S mladou Hilal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ak je však pravdou aspoň časť toho, čo o svojom krátkom platonickom vzťahu s ňou prezrádza, prezrádza súčasne svoj egoizmus a duchovnú nezrelosť. Zapiera síce sám seba a nedáva sa zviesť ani nahou huslistkou na jeho lone k fyzickému sexu, avšak v duchovnej rovine predvádza povahu povýšeného guru, vezúceho sa odtrhnutý od reality akýmsi podivným vlakom bez okien. Nazýva to hľadanie, ale nie je to nič iné ako hladkanie si svojho ega. Svojho ega, ktoré za každú cenu sa chce dozvedieť príčiny svojich tieňov a neváha manipulovať s Hilal, dávajúc jej nielen falošné nádeje, ale aj poučky z ezoteriky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možnože práve tieto poučky sú potrebné na vyjadrenie autorovho náhľadu na svet. Na svet mystiky, v ktorom sa všetko odohráva tu a teraz. Na svet, v ktorom márne hľadá odpoveď na svoj vnútorný rozpor medzi západnou, kresťanstvom formovanou tradíciou a východnou tradíciou reinkarnácie. Preto sa všetko, aj minulé životy, odohráva v jeden moment, v ktorom čas nemá zmysel. Táto myšlienka však nepochádza od Paula. Myslím, že tak nejako to sformuloval Stanislav Grof dávno pred ním. Podobne ako aj mnohé iné vypovedané myšlienky tiež nie sú ničím novým.

Paulo Hilal zneužíva. Zneužíva jej zaľúbenosť a priam ju psychicky týra. Neviem, či je to autorova póza, alebo jednoducho ľuďmi, čo nedospeli na jeho úroveň poznania naozaj pohŕda. A aj keď je kniha plná mystiky a je hodna mena veľkého autora, v tomto prípade by som radšej siahol po Bulgakovovom Majstrovi a Margaréte.

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu