Páter Srholec. Kacír a heretik?

Autor: Tibor Javor | 21.3.2011 o 15:47 | (upravené 21.3.2011 o 15:53) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  2775x

Na včerajšej „dvanástke“ v jednom z bratislavských kostolov ma oslovila zaujímavá myšlienka: Človek je tu na to, aby našiel Boha v sebe, aby dospel k „osobnému premeneniu“. Nie, toto nie je gnóza. Je to hlboká františkánska spiritualita. Spiritualita túžiaca nie po stigmách na rukách, ale na duši človeka.

Dnes som si prečítal dva články. V jednom z nich páter Srholec hovorí o svojej osobnej stigme na duši. O stigme, ktorá sa zrodila kedysi dávno v uránových baniach a ktorá otca Antonia priviedla tam, kde dnes je. Na pokraj spoločnosti, ako to sám rád vravieva. Na ten okraj spoločnosti, kde môže rozdávať plnými priehrštiami aj to málo, čo má. A to ho oslobodzuje. Oslobodzuje nielen od závislosti na vlastnej nezávislosti, ale aj od „povinného“ ukotvenia v mainstreame katolíckeho kléru. Otec Antonio o svojich skutkoch hovoriť nepotrebuje. Ale o to viac má právo hovoriť o skostnatelosti onoho mainstreamu.  Má na to právo rovnako ako trebárs keď Chinaski  spievajú paródiu na „míting, brífing, brainstorming“.  A otec Srholec svojím spôsobom dodáva: „mobbing, lobbing, brainwashing“...Antonio.jpg

Druhý článok bola promptná reakcia Vladimíra Palka v .týždeň... Tento úspešný muž však nehovorí o vlastnej stigme. Dokonca nepovažuje za ranu na duši cirkvi vyvraždenie templárov: Veď to ich iba dal popraviť nejaký francúzsky kráľ, no a to iba za tichej asistencie Ríma... Čudná logika. Čudná argumentácia, ktorá má navodiť akýsi kacírsky obraz pátra Srholca. Čudná argumentácia, ktorá akoby zabetónovaná v temnom mainstreame katolíckej cirkvi si uzurpuje právo ukázať prstom.

Ukázať prstom na vzácneho človeka za jeho názor. Za názor burcujúci, za otvorené pomenovanie stavu vecí, keď katolícka cirkev s naivným úsmevom rokokového anjelika pozerá na svet, ktorý jej uteká pomedzi prsty...

 

 

 


foto: Tibor Javor http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?