Piktorializmus. Vraj tak fotím...

Autor: Tibor Javor | 10.1.2011 o 15:58 | (upravené 10.1.2011 o 16:16) Karma článku: 7,75 | Prečítané:  1949x

Každý z nás, amatérskych fotografov, fotografuje v určitom štýle, či smere. Chtiac, či nechtiac. Nahrubo by sa to dalo napríklad deliť na dokument, portrét, krajinka, LOMO atď. Keď ideme hlbšie, zisťujeme, že naše fotografie pripomínajú možno zábery toho, či onoho fotografa, alebo ten, či onen umelecký štýl.

Pre každého, kto sa fotografiou zaoberá vážnejšie, je iste zaujímavé sa na svoje fotografie pozrieť „z odstupu“ a pokúsiť sa ich niekam zaradiť. Bola by to výborná spätná väzba, avšak autor niekedy dosť ťažko dokáže odstup získať. Na klubových výstavách, pokiaľ neporadí kvalifikovaný kurátor, taktiež ten odstup nezískame. Považujem za rozumnejšie sa zúčastňovať skôr akcií typu „portfolio review“, kde je možnosť získať oveľa lepšiu informáciu, ako vlastne moje fotografie vidí kvalifikovaný odborník. Sám na takéto akcie viac rokov chodím, a naozaj sú pre moje fotografovanie prínosom.

Môj najobľúbenejší štýl, v ktorom chcem predstaviť ucelenejšiu sériu, vychádza z piktorializmu. Líši sa od neho tým, že na zhotovenie pozitívu na papieri nepoužívam takzvané „ušľachtilé tlače“, ale moderný spôsob. Ďalej sa odlišuje tým, že používam aj farbu, čím sa fotografie dostávajú do roviny postimpresionizmu. Mojím autorským vkladom je, že týmto štýlom fotografujem architektúru a zákutia starého mesta, kým pôvodne sa piktorializmus používal najmä pri portrétoch. Tak ako prevažne aj starí autori, oni vlastne nemali až toľko možností, je pri týchto fotografiách dodržaná zásada, že fotografie sú analógové, nie sú nijako upravované a na dosiahnutie efektu sú použité výhradne vlastnosti objektívov a filmu.

Fotografie, ktoré tu predstavujem, som prezentoval na Portfolio review 2010 v rámci bratislavského Mesiaca fotografie viacerým slovenským a zahraničným kritikom a kurátorom s vcelku pozitívnym ohlasom. A tam som sa taktiež dozvedel, že som nevymyslel nič nového. Dozvedel som sa kam sa dajú moje fotky zaradiť a v akom štýle vlastne fotím. 

A samozrejme rád si prečítam taktiež váš názor na tieto fotografie, z ktorých vznikol aj môj autorský kalendár 2011.

01blg.jpg02blg.jpg03blg.jpg04blg.jpg05blg.jpg06blg.jpg07blg.jpg08blg.jpg09blg.jpg10blg.jpg11blg.jpg12blg.jpg13blg.jpg14blg.jpg15blg.jpg16blg.jpg17blg.jpg18blg.jpg19blg.jpg20blg.jpg21blg.jpg22blg.jpg23blg.jpg24blg.jpg25blg.jpg26blg.jpg

 

 


foto: (C) Tibor Javor       http://www.fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

SVET

Špióni, puč aj Kremeľ. Rusko rozkladá Čiernu Horu

Analytici naznačujú, že za všetkým môže byť Kremeľ.


Už ste čítali?